Návštěva staré dámy

„Příběh je tedy domyšlen do konce, nastane-li v něm obrat k nejhoršímu.“

Do hospodářsky upadajícího města Güllen se vrací miliardářka Klára Zachanassianová. Co mohou zadlužení občané udělat proto, aby jim slavná rodačka, kterou před léty z města vyhnali kvůli špatné pověsti, pomohla vrátit prosperitu a pozvednout životní úroveň? Nic víc a nic míň, než obětovat život Klářina vrstevníka a jejího milence Illa, který svou zradou zapříčinil její hanbu.
Geniální švýcarský dramatik, dnes uznávaný klasik moderního divadla, vstoupil touto hrou odvážně do přemýšlení evropské společnosti o tom, jak se vyrovnat s vinami a traumaty totalitní minulosti. Příběh společnosti, která iluzi prosperity obětuje základní hodnoty, na nichž byla ustanovena, a která navenek toto podvolení dokáže opentlit moralizováním a oslavou vlastní ztracené mravnosti, domyslel Dürrenmatt „do konce“. Hra překročila rámec doby svého vzniku a její obsah se aktuálně otevírá i v nových společenských konstelacích. Tak tomu bylo v 60. letech, kdy stará dáma poprvé navštívila Prahu v divadle ABC, Kláru hrála J. Adamová. Tak tomu bylo na konci 90. let, kdy na Vinohradech byla Klárou J. Jirásková.
Velkou a komplikovanou roli Kláry, ve které se lidská nízkost, sebelítost a pomstychtivost kombinují s oligarchickou všemocností a svůdností velkých peněz a velkých slibů, vytvoří na konci druhé dekády na Vinohradech Dagmar Veškrnová Havlová, jejím Illem bude Tomáš Töpfer. A Güllen dnes? Dürrenmatt napověděl před půl stoletím: „Tragédie předpokládá vinu, bídu, míru věcí, přehled, zodpovědnost. V tom šlendriánu našeho století už není viníků, ani těch, kdo jsou zodpovědní. Nikdo za nic nemůže a nikdo to nechtěl. Všechno se to řítí a někde to vázne. K nám se hodí už jen komedie.

Premiéra 6. září 2019

Hudbu nahráli: Jana Vébrová (zpěv), Petra Machková (harfa), Dieter Vevlasech (alphorn) , Ivan Acher (perkuse, sampler, požární traverza)

Text a foto: Divadlo na Vinohradech, Viktor Kronbauer

Tvůrci a obsazení

Návštěva staré dámy

Překlad: Jiří Stach
Režie: Jan Burian
Dramaturgie: Jan Vedral
Scéna: Karel Glogr
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Hudba: Ivan Acher
Asistentka režie: Kateřina Popiolková
Hlasová spolupráce: Regina Szymiková

Návštěvníci:
Claire Zachanassianová roz. Wäscherová, multimilionářka: Dagmar Havlová Veškrnová
Její manželé VII – IX: Marek Holý
Boby, komorník: Petr Kostka
Koby, slepec: Václav Svoboda
Loby, slepec: Jiří Maryško
Harfistka: Pavla Jahodová

Navštívení:
Ill: Tomáš Töpfer
Jeho žena: Eva Režnarová
Jeho dcera: Zuzana Vejvodová
Jeho syn: Kryštof Rímský
Starosta: Aleš Procházka
Farář: Jiří Šesták
Učitel: Tomáš Pavelka
Lékař: Pavel Rímský
Policista: Tomáš Dastlík
Umělec: Jiří Plachý
Výpravčí: Viktor Javořík
Reportérka/Reportér: Daniela Písařovicová / Jakub Železný
Občané Güllenu: Svalovci / Mimický sbor Divadla na Vinohradech
Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu – sbormistryně Věra Hrdinková a Michaela Steinbauerová