Nevzdávej to

Nevzdávej to

„Getsemany jsou, když pochybuješ, ale vytrváš. Nevzdáš to.“

Dceru Meredith Guestové přistihnou ve škole, když kouří marihuanu. Situace, která by netěšila žádné rodiče, je o to svízelnější, že Meredith Guestová je ministryní vnitra. Po něčem takovém přece novináři přímo baží. Ovšem rozhodne-li se to ministryně ututlat, nežene se tím do něčeho ještě mnohem horšího? A jakou roli v tom sehraje jakýsi pan Fallon – muž, který stojí věčně v pozadí, ačkoliv fakticky ovlivňuje veškeré dění v zemi?

Třebaže jeden z nejhranějších britských dramatiků současnosti Sir David Hare (*1947), autor divadelních hitů jako Jak to vidí Amy či Pokoj v modrém a scenárista oscarových snímků Hodiny či Předčítač, zasadil svou společenskou komedii do prostředí vysoké politiky, ani jednou se v ní nepodíváme do parlamentních lavic. Politika se totiž dělá v kuchyních, barech a na squashových kurtech. A za svržením vlády stojí mnohdy důvody zcela prozaické – vztahy partnerské nebo rodičovské.

Hra o lobbistech, politicích a obyčejných lidech, hra s brilantně napsanými dialogy měla svou premiéru v londýnském Národním divadle pod názvem Gethsemane. Hare zde odkazuje na „noc pochyb“, kterou zakusil Ježíš Kristus v zahradě Getsemanské – a podobnou zkouškou nechá projít všechny své postavy. Nevzdávej to je tak hrou o kompromisech a o tom, jak často je člověk v pokušení vzdát se svých ideálů. A jistě má co říct také ke krizi demokracie v současném západním světě, aniž by dramatik Hare připravil své diváky o pořádný kus zábavy.

Premiéra: 15. května 2015

Text a foto: Divadlo na Vinohradech, Viktor Kronbauer

Tvůrci a obsazení

Nevzdávej to

Překlad: Michal Zahálka
Režie: Juraj Deák
Dramaturgie: Milan Šotek
Scéna: David Bazika
Kostýmy: Romana Redlová
Hudba: Ondřej Brousek

Otto Fallon: Václav Vydra
Lori Drysdaleová: Zuzana Vejvodová
Suzette Guestová: Sabina Rojková
Meredith Guestová: Kateřina Brožová
Monique Toussaintová: Tereza Bebarová
Mike Drysdale: Tomáš Dastlík
Alec Beasley: Michal Novotný
Geoff Benzine: Daniel Bambas / Václav Kopta
Frank Pegg: Jiří Maryško

Nevzdávej to