Rod Glembayů

Rod Glembayů

Peníze plodí moc, ale moc zaměňuje touhu za lásku a plodí nenávist. Sága rodu bankéřských oligarchů vrcholí v předvečer první světové války.

Strhující rodinné a společenské drama je klíčovým dílem velikána chorvatské moderní literatury Miroslava Krleži (1893–1981). Na slavnosti, kterou k výročí rodinného podniku pořádá bankéř Ignác, patriarcha rozvětveného rodu Glembayů, se sešla nejlepší společnost předválečného Záhřebu. Ani její lesk, ani okouzlující róba baronky Castelliové-Glembayové, nedokáží přehlušit napětí, které v rodině exploduje během bouřlivé noci. Za rádoby kultivovanou fasádou podnikatelů schopných zbohatnout z každé průmyslově organizovatelné činnosti se probouzí jejich skrývaná podstata zbohatlíků, kteří už několik generací praktikují morálku bez mravnosti. Pokřivené vztahy mezi manželi, mezi rodiči a dětmi, zastírání očividných nevěr, zamlčování rodinných tragédií a sebevražd, advokátská ekvilibristika, která znemožňuje vyšetřit tragickou nehodu, uplácení veřejného mínění, korupce, kupování hodností a titulů a nepotismus maskované veřejnými zájmy, nepřehledné a neprůhledné furore směnek a úvěrů a odkládaných splátek, necudně zakrývajících život na dluh – to vše během jediné noci dramaticky exploduje.

Krleža děj hry situoval bezprostředně před začátek první světové války, která smetla zdání civilizačního úspěchu, mravní vyspělosti a kulturní úrovně evropské společnosti. Krležovo dramauvádíme jako připomínku sta let od vypuknutí této války a současně jako vrcholně aktuální analýzu krize rodinných a společenských hodnot.

Premiéra: 13. 11. 2014

Text a foto: Divadlo na Vinohradech, Viktor Kronbauer

Tvůrci a obsazení

Rod Glembayů

Překlad: Jiří Josek
Režie: Juraj Deák
Dramaturgie: Jan Vedral
Scéna: Karel Čapek
Kostýmy: Petra Krčmářová
Hudba: Ondřej Brousek
Hudbu nahráli: J. Malina, M. Rejhon, J. Štěpánek, A. Šturma, C. Caller a O. Brousek
Pohybová spolupráce: Petr Nůsek ARGO

H. C. Curry, rančer: Igor Bareš
Líza, jeho dcera: Zuzana Vejvodová
Noe, jeho starší syn: Marek Adamczyk / Aleš Petráš
Jim, jeho mladší syn: Jiří Roskot
Šerif Thomas: Jan Krafka
Fil, jeho zástupce: Tomáš Pavelka
Bill Starbuck: Marek Lambora

Rod Glembayů

Galerie a multimédia

Rod Glembayů