Sňatky
z rozumu

Jevištní epos o budovatelích Žižkova a Vinohrad vzniká ke stodesátému výročí otevření Divadla na Vinohradech. Odpovídá na otázku: co to bylo za lidi, kteří dokázali za několik desetiletí položit základy moderní české společnosti a českého hospodářství, vybudovat rozsáhlé městské čtvrti a na vlastní náklady v nich postavit reprezentativní divadelní dům.

Inscenace vychází z prvních dvou dílů proslulé stejnojmenné románové pentalogie Vladimíra Neffa. Tento jedinečný literární výkon, proslavený rovněž televizním seriálem z 60. a 70. let, vypráví příběh několika generací dvou rodů, typických zakladatelů naší moderní společnosti. Inscenace obsáhne dramatické příběhy rodin Bornů a Nedobylů ve druhé polovině 19. století, ale také neméně dramatické společenské změny v Českém království, tehdy součásti Rakousko-uherské monarchie.

Diváci budou svědky řady citových vzplanutí, ale i účelových manželských sňatků, rozmachu obou rodin a jejich podniků, ale i jejich krizí; to vše na pozadí revolučních a válečných převratů, plamenného vlastenčení i zakládání národních institucí, budování železniční sítě, bourání městských hradeb a vzniku prvního pražského obchodního domu.

Jak se z potomků vesnických řemeslnických a sedláckých rodin stala movitá pražská měšťanská společnost? Martin Nedobyl z rokycanské povoznické rodiny se díky sňatku s vdovou po pivovarníkovi Valentýnou stane majitelem rozsáhlých nemovitostí za a posléze stavitelem Žižkova. Sňatek ho také sešvagří s kupeckým příručím Janem Bornem, propagátorem moderního obchodu i životního stylu a velkým vlastencem. Do rodinného života obou mužů však zasáhne katastrofa, z obou se stanou vdovci. Větší část života však mají teprve před sebou. Prostřednictvím poutavých románových příběhů chce inscenace vzdát hold skutečným osobnostem, které se zasloužily o postavení Královských Vinohrad a jejich divadla.

Premiéra 23. března 2018

Délka představení: 200 minut

Text a foto: Divadlo na Vinohradech, Viktor Kronbauer

Tvůrci a obsazení

Sňatky z rozumu

Dramatizace: Jan Vedral
Režie: Radovan Lipus
Dramaturgie: Vladimír Čepek
Scéna: David Bazika
Kostýmy: Eva Kotková
Hudba: Pavel Helebrand
Korepetice: Pavel Helebrand Dominik Renč
Asistentka režie: Alexandra Tomanová
Pohybová spolupráce: Jana Hanušová

Společnost:
Pamětník a znalec poměrů Banhans, Kolenatý a další Jaroslav Satoranský
Maminky Nedobylová, Váchová, Náprstková a další: Naďa Konvalinková
Pragmatici hejtman Schwenke, továrník Smolík a další: Otakar Brousek ml.
Emancipované tety Jindřiše, Rosamunda, Pecoldka a další: Vendulka Křížová
Snaživci vojín Jirava, probošt Šarlich, koncipient Josek a další: Jiří Maryško
Veličenstva Císař Ferdinand, Franz Josef, Napoleon III. a další: Jiří Plachý

Rodina Bornova:
Jan Born: Jan Šťastný
Líza, jeho první manželka: Šárka Vaculíková
Hana, jeho druhá manželka: Zuzana Vejvodová
Bětuše Váchová, její neprovdaná sestra: Jana Kotrbatá / Tereza Císařová
Oskar Dynbír / Vojta Náprstek: Václav Jílek
Míša Born: Viktor Sekanina / Oliver Vyskočil

Rodina Nedobylova:
Martin Nedobyl: Tomáš Dastlík
Leopold Nedobyl, jeho otec / Tatínek Vácha: Svatopluk Skopal
Valentina, Martinova první žena: Antonie Talacková
Marie, jeho druhá žena / chůva Annerle: Sabina Rojková
Hafner: Daniel Bambas
hudební doprovod: VÁCLAV MAREK a jeho BLUE STAR
Vojáci na Italském tažení, Dělníci z Ringhofferových závodů, Pražská smetánka na Žofíně, Rokycanští vítači parovlaku, Zákazníci a personál Bornova velkoobchodu, Vojenský oddíl z Prusko-rakouské války, Utečenci z Prahy, Duchaři, Příručí ve smutku, Dámy v Náprstkově Americkém klubu, Pařížané, Salonní společnost Hany Bornové, kopáči: Mimický sbor Divadla na Vinohradech