Konec masopustu

Josef Topol

"Lžeš! Proto se nebojíš slov".

V předjaří se na českém venkovském maloměstě chystá průvod maškar. Husar obelže jednoduchého mladíka Jindřicha, syna sedláka Krále, aby se stal králem masopustu, který bude na konci veselice pohřben. S ním má být symbolicky pohřben i "soukromý sektor".
Z rozmrzající země všude prýští voda a Maškary vstupují, kam se jim zachce. Jindřich věří v pravdivost slov právě tak jako Král v poctivost rodově držené půdy. Doba proměny vesnice v padesátých letech minulého století je ve hře obrazně vylíčena skrze pravdivě napsané postavy s účinným porozuměním české povaze a s hlubokým pochopením českého venkova. Maškary udržují prastarou obřadnou poezii lidových zvyků a na ulicích jsou přitom montovány tlampače obecního rozhlasu. Funkcionáři naléhají na sousedy, aby zlomili Králův odpor ke vstupu do družstva. Maškary si chtějí zkrátit cestu přes Královy pozemky a Královy děti jsou vystaveny tlaku proměněného životního stylu svých vrstevníků. Ti, kdo lžou a nebojí se slov, jsou schopni svou užitkovou etikou proměnit i velká slova v blábol a velké city obrátit v tragédii. Rozlomená společnost stojí na konci hry s prázdnýma rukama nad mrtvým Jindřichem, Králem masopustu.

Hra Josefa Topola, poprvé uvedená roku 1963, patří dnes mezi desítku nejlepších českých dramatických děl. Dnes ji můžeme s novými zkušenostmi číst nejen jako vzrušující dobové vesnické drama, ale také jako geniálně básnicky postižený obraz velkého zlomu, který dodnes polarizuje naši společnost ve vztahu k pravdě, půdě, svědomí, víře a práci. Inscenaci připravujeme ke stému výročí vzniku Československa. 

Režie: Martin Františák
Dramaturgie: Jan Vedral
Scéna: Marek Cpin
Kostýmy: Eva Jiřikovská

Obsazení:
Král: Tomáš Pavelka

Jindřich: Viktor Javořík

Marie: Markéta Frösslová

Cihlář: Igor Bareš

Smrťák: Petr Rychlý

Věra: Zuzana Vejvodová

Paní Pražka: Regina Rázlová

Rafael: Marek Lambora

Petr: Marek Adamczyk

Předseda: Pavel Rímský

Tajemník: Aleš Procházka

Anežka: Vendulka Křížová

Mladík, Husar: Daniel Bambas

Michal, Maškara s bubnem: Dominick Benedikt

Pavlíček, Maškara s trubkou: Ondřej Kraus

Maškary: Tereza Terberová, Jana Kotrbatá, David Steigerwald


Premiéra: 19.10.2018

Text a foto: Divadlo na Vinohradech, Viktor Kronbauer