Návštěva staré dámy

Friedrich Dürrenmatt

"Příběh je tedy domyšlen do konce, nastane-li v něm obrat k nejhoršímu."

Do hospodářsky upadajícího města Güllen se vrací miliardářka Klára Zachanassianová. Co mohou zadlužení občané udělat proto, aby jim slavná rodačka, kterou před léty z města vyhnali kvůli špatné pověsti, pomohla vrátit prosperitu a pozvednout životní úroveň? Nic víc a nic míň, než obětovat život Klářina vrstevníka a jejího milence Illa, který svou zradou zapříčinil její hanbu.

Geniální švýcarský dramatik, dnes uznávaný klasik moderního divadla, vstoupil touto hrou odvážně do přemýšlení evropské společnosti o tom, jak se vyrovnat s vinami a traumaty totalitní minulosti. Příběh společnosti, která iluzi prosperity obětuje základní hodnoty, na nichž byla ustanovena, a která navenek toto podvolení dokáže opentlit moralizováním a oslavou vlastní ztracené mravnosti, domyslel Dürrenmatt "do konce". Hra překročila rámec doby svého vzniku a její obsah se aktuálně otevírá i v nových společenských konstelacích. Tak tomu bylo v 60. letech, kdy stará dáma poprvé navštívila Prahu v divadle ABC, Kláru hrála J. Adamová. Tak tomu bylo na konci 90. let, kdy na Vinohradech byla Klárou J. Jirásková.

Velkou a komplikovanou roli Kláry, ve které se lidská nízkost, sebelítost a pomstychtivost kombinují s oligarchickou všemocností a svůdností velkých peněz a velkých slibů, vytvoří na konci druhé dekády na Vinohradech Dagmar Veškrnová Havlová, jejím Illem bude Tomáš Töpfer. A Güllen dnes? Dürrenmatt napověděl před půl stoletím: "Tragédie předpokládá vinu, bídu, míru věcí, přehled, zodpovědnost. V tom šlendriánu našeho století už není viníků, ani těch, kdo jsou zodpovědní. Nikdo za nic nemůže a nikdo to nechtěl. Všechno se to řítí a někde to vázne. K nám se hodí už jen komedie.

Režie: Jan Burian
Dramaturgie: Jan Vedral
Scéna: Karel Glogr
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková

Claire Zachanassianová roz. Wäscherová, multimilionářka: Dagmar Havlová Veškrnová
Její manželé VII - IX: Denny Ratajský
Butler: Petr Kostka
Koby, slepec: Václav Svoboda
Loby, slepec: Jiří Maryško
Toby: externista
Roby: externista
Ill: Tomáš Töpfer
Jeho žena: Eva Režnarová
Jeho dcera: Zuzana Vejvodová
Jeho syn: Marek Holý
Starosta: Aleš Procházka
Farář: Jiří Šesták
Učitel: Tomáš Pavelka
Lékař: Oldřich Vlach
Policista: Tomáš Dastlík
Malíř: Jiří Plachý
Výpravčí: Viktor Javořík
Reportérka: Daniela Písařovicová / externista
Reportér: Jakub Železný / externista
Občané Güllenu: Mimický sbor Divadla na Vinohradech
Dětský pěvecký sbor

Premiéra: 6. září 2019

Text a foto: Divadlo na Vinohradech, Viktor Kronbauer