Periferie

František Langer

Již pátým rokem se postupně věnujeme "rodinnému stříbru" našeho divadla, tvorbě autorů osudově spjatých s vinohradským jevištěm. Po textech K. Čapka, F. Šrámka, P. Kohouta a J. Vedrala se na "svou" domácí scénu potřetí vrací Periferie, snad nejslavnější hra Františka Langera. Její autor, respektovaný dramatik a prozaik, přítel Karla Čapka a člen legendární skupiny Pátečníků, byl kmenovým autorem Vinohradského divadla a v letech 1930-35 dokonce jeho dramaturgem.
Mladík Franci se po roce ve vězení vrací "domů" - a ve svém bývalém pokojíku na periferii nachází mladou pohlednou ženu, která se živí nejstarším řemeslem světa. Navzdory tomu se oba rychle sblíží a Anči se stane součástí Franciho snu - stát se tanečníkem v baru. Zdá se, že oba čeká společná a hlavně lepší budoucnost, ale vše změní nečekané a dramatické setkání Franciho s jedním z Ančiných "klientů" - mladík v krátké potyčce bohatého stavitele zabije...
Hra bývá také vnímána jako "český Zločin a trest", etické rozpory se zde rozevírají na pozadí dobového věcného relativismu. Klíčovou roli v baladickém příběhu zločince, který hledá svého detektiva, má postava Soudce, ztroskotaného právníka chudých, přísně rozlišujícího mezi božským právem a lidskou spravedlností. Hra strhuje nejen napínavým dějem, ale vybízí i k mnoha otázkám a úvahám o svědomí, spravedlnosti a potřebě řádu, které si člověk klade už odedávna a které jsou právě v naší neklidné (post)moderní době vysoce aktuální a naléhavé.
Poprvé byla Periferie uvedena v Městském divadle na Královských Vinohradech v roce 1925 v režii J. Kvapila a výpravě J. Čapka s obrovským diváckým úspěchem. Franciho hrál Zdeněk Štěpánek, Anči Míla Pačová. Podruhé viděli diváci Periferii v prosinci 1947. Od té doby se Langer v repertoáru DnV neobjevil, naše inscenace je tedy i splátkou velkého dluhu dramatikovi, který na vinohradské jeviště po právu patří.

Režie: Martin Huba
Dramaturgie: Jan Vedral

Obsazení:
Franci: Marek Lambora
Anna: Jana Kotrbatá
Soudce: Igor Bareš
Barborka: Tomáš Dastlík
Tony: Denny Ratajský
Pán: Pavel Nečas
Paní: Eva Režnarová
Služka: Vendulka Křížová
Ředitel baru: Oldřich Vlach
Komisař: Pavel Rímský
Švec: Jaroslav Kepka
Strážník: David Steigerwald
Mladý muž: Vojtěch Bartoš / Dominick Benedikt
Myšlenky a hlasy: Zuzana Vejvodová / Šárka Vaculíková / Andrea Elsnerová / Andrea Černá
Dále účinkují: Alexandra Tomanová / Mimický sbor Divadla na Vinohradech

Premiéra: 26.5.2017

Text a foto: Divadlo na Vinohradech, Viktor Kronbauer