Rod Glembayů

Miroslav Krleža

(Gospoda Glembajevi)

Peníze plodí moc, ale moc zaměňuje touhu za lásku a plodí nenávist. Sága rodu bankéřských oligarchů vrcholí v předvečer první světové války.

Strhující rodinné a společenské drama je klíčovým dílem velikána chorvatské moderní literatury Miroslava Krleži (1893-1981). Na slavnosti, kterou k výročí rodinného podniku pořádá bankéř Ignác, patriarcha rozvětveného rodu Glembayů, se sešla nejlepší společnost předválečného Záhřebu. Ani její lesk, ani okouzlující róba baronky Castelliové-Glembayové, nedokáží přehlušit napětí, které v rodině exploduje během bouřlivé noci. Za rádoby kultivovanou fasádou podnikatelů schopných zbohatnout z každé průmyslově organizovatelné činnosti se probouzí jejich skrývaná podstata zbohatlíků, kteří už několik generací praktikují morálku bez mravnosti. Pokřivené vztahy mezi manželi, mezi rodiči a dětmi, zastírání očividných nevěr, zamlčování rodinných tragédií a sebevražd, advokátská ekvilibristika, která znemožňuje vyšetřit tragickou nehodu, uplácení veřejného mínění, korupce, kupování hodností a titulů a nepotismus maskované veřejnými zájmy, nepřehledné a neprůhledné furore směnek a úvěrů a odkládaných splátek, necudně zakrývajících život na dluh - to vše během jediné noci dramaticky exploduje.

Krleža děj hry situoval bezprostředně před začátek první světové války, která smetla zdání civilizačního úspěchu, mravní vyspělosti a kulturní úrovně evropské společnosti. Krležovo dramauvádíme jako připomínku sta let od vypuknutí této války a současně jako vrcholně aktuální analýzu krize rodinných a společenských hodnot.

Režie: Martin Huba
Překlad: Jakub Novosad
Dramaturgie: Jan Vedral
Scéna: Jozef Ciller
Kostýmy: Peter Čanecký

Obsazení:
Ignác (Naci) Glembay, bankéř, šéf firmy Glembay Ltd., skutečný tajný rada: Tomáš Töpfer
Baronka Castelli - Glembayová, jeho druhá žena: Dagmar Havlová
PhDr. Leon Glembay, syn Ignáce z prvního manželství: Ondřej Brousek
Sestra Angelika Glembayová, dominikánka: Zuzana Vejvodová
Titus Andronikus Fabriczy - Glembay, Ignácův bratranec, župan ve výslužbě: Petr Kostka
JUDr. Puba Fabriczy - Glembay, advokát, jeho syn: Michal Novotný
MUDr. Paul Altman, lékař: Luboš Veselý
ThDr. et PhDr. Alois Silberbarndt, vychovatel barončina syna a její zpovědník: Martin Finger
Oliver Glembay, syn baronky a bankéře Glembaye: Ondřej Rychlý
Von Ballocsanszky, hulánský nadporučík: David Steigerwald
Komorník: Jiří Žák

Premiéra: 13.11.2014

Text a foto: Divadlo na Vinohradech, Viktor Kronbauer