Ulity

Magdalena Frydrych Gregorová

Mladé ženy a mladí muži, které srážka skutečného života s všudypřítomnými marketingově útočícími požadavky pozitivního myšlení a asertivního jednání postavila do autu. Odsoudila je k životnímu stylu singlů, zapouzdřenému do ulity sebeprožívání. Ve hře sledujeme jejich touhy a snahy uniknout z tohoto ghetta, jehož zdi jsou vyztuženy příručkovými slogany o nezbytnosti úspěchu, potřebě "užít si" a povinnosti "myslet pozitivně".

Věra touží jet k moři a zhluboka se nadechnout, sama se však sráží na kolena nároky, které na sebe klade péčí o invalidní sestru. Věřino přemotivované samaritánství deptá Radku, odsouzenou po nehodě k životu na invalidním vozíku, k dalším a novým protestním výlevům negativity. Zjednaná psychoterapeutka Hedvika selže s učebnicovými postupy pozitivního myšlení. Rozhlasový moderátor František, vysílající v nočních hodinách mezi psem a vlkem, přestane mluvit, ztratí řeč. Jeho bývalá partnerka Hanka, obchodující s parfémy, ztratí pro změnu čich - a necítí už nejen obrazně, ale skutečně. Skupinové terapie postaví před abstinujícího muzikanta Marka a nesmělého Otu tak barvotiskové životní cíle, že je realita roztrhá jedním svým poryvem na cucky.

"Život nikdy nebyl jednodušší než dnes!" Životní strategie odvozené z takového sloganu vedou však hrdiny hry k fiasku. "Můj život se neshoduje s žádnými představami, které jsem o něm měla". Daní za povinně předstíranou pozitivitu je nebezpečí vyhoření. Intimní problém jedinců v množství, ve kterém se s ním potkáváme, se stává problémem společenským. Fenoménem "vyhořelé společnosti" se dnes zabývá nejen divadlo, ale už i společenské vědy.

Magdalena Frydrych Gregorová zaujala svými rozhlasovými hrami Panenka z porcelánu, Hřiště a Na věky, divadelně úspěšnými hrami Dorotka a Vltavínky, nyní působí jako jedna ze dvou hlavních autorek televizního seriálu Ulice.

Režie: Alžběta Burianová
Dramaturgie: Barbora Hančilová
Scéna: Hynek Petrželka
Kostýmy: Helena Tavelová

Obsazení:
Věra, touží jet k moři a zhluboka se nadechnout:   Zuzana Vejvodová

Radka, její sestra, na vozíčku:   Tereza Terberová

Marek, učitel hry na keyboard:   Marek Lambora

Hanka, má stánek s parfémy v Tescu:   Jana Kotrbatá

František neboli Frankenstein:   Ondřej Kraus

Hedvika, psychoterapeutka:   Antonie Talacková

Ota, přišel o jednu nohu, když za jízdy vyskočil z vlaku:   Viktor Javořík


Premiéra: 16.5.2018

Text a foto: Divadlo na Vinohradech, Viktor Kronbauer